Mag je thuisblijven van je werk als je partner of kind ziek is?

Mag je thuisblijven van je werk als je partner of kind ziek is? Artikel
2974

Je maakte het misschien zelf al eens mee: ’s ochtends voelt je kind zich miserabel. Of je krijgt op het werk een telefoontje dat je partner een arbeidsongeval had. Mag je zomaar wegblijven of weggaan van je werk? En wat met je loon?

Dwingende redenen: voorwaarden

In bovenstaande gevallen mag je thuisblijven van je werk. De enige voorwaarde? Het gaat om een geval van ‘dwingende redenen’. Met andere woorden:

  • Het is een onvoorziene gebeurtenis.
  • Ze heeft niets te maken met je werk – het is een gebeurtenis in je privéleven.
  • Alleen jij kunt de situatie oplossen, bijvoorbeeld omdat niemand anders je kind kan gaan ophalen.
  • Het is onmogelijk om de situatie op te lossen vanop je werk.

Ziekte van je kind of partner is een typisch voorbeeld van een dwingende reden. Een geplande ziekenhuisopname is dat niet.

Voorbeelden van dwingende redenen

Ook in deze gevallen spreken we van dwingende redenen:

  • Je krijgt ’s nachts een inbreker over de vloer.
  • Je moet verschijnen in een rechtszitting omdat je partij bent in het geschil.
  • Je bezittingen zijn ernstig beschadigd, bijvoorbeeld door brand of een natuurramp.

Verlof om dwingende redenen

Per jaar heb je recht op 10 dagen verlof om dwingende redenen. Werk je deeltijds? Dan is je aantal dagen in verhouding met je werkregime.

Je mag niet zomaar een hele dag opnemen als dat niet nodig is. De wet specifieert dat je zolang afwezig mag zijn als nodig om de situatie op te lossen.

Wacht nog even voor je wegspurt om je oogappel te gaan ophalen. Want je moet je baas wel op voorhand laten weten dat je afwezig zult zijn. Lukt dat niet? Doe dat dan zo snel mogelijk achteraf. Hij mag je trouwens altijd om het bewijs van de situatie vragen, bijvoorbeeld een doktersbriefje van je kind.

Klein verlet

Verwar verlof om dwingende redenen niet met klein verlet. Bij dat laatste krijg je betaald verlof bij gebeurtenissen als:

  • je huwelijk of dat van een familielid
  • geboorte of adoptie van een kind
  • overlijden van een familielid

Welke gebeurtenissen geldig zijn voor klein verlet, is op voorhand vastgelegd.

Geen loon tijdens je afwezigheid

Ontvang je loon wanneer je niet op het werk bent door een dwingende reden? Nee. Toch is er in sommige individuele of collectieve overeenkomsten wel betaling voorzien. Je leest die er dus beter nog eens op na.

De tijd waarin je afwezig bent, telt niet als arbeidstijd. Je werkgever mag je dus niet vragen om je gemiste werktijd in te halen. Al mag je het zelf natuurlijk altijd wel voorstellen.

Nam jij ooit al verlof om dwingende redenen op? Laat het ons hieronder weten!

Jouw comment

Log in om een comment toe te voegen

E-mailadres niet geverifieerd

Nog geen lid? Maak jouw profiel aan.

Recente comments